182KD20-F
Manufacturer Part Number:
182KD20-F
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
MOV DISC 20MM,1800V 6.5KA, BULK
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
320 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
625J
Features :
Maximum AC Volts :
1.1 kV
Maximum DC Volts :
1.465 kV
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
1.98 kV
Varistor Voltage (Min) :
1.62 kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.8 kV