V20H23PL1T
Manufacturer Part Number:
V20H23PL1T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 36V 5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
14000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
5 kA
Energy :
70J
Features :
Maximum AC Volts :
23 V
Maximum DC Volts :
28 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
39.6 V
Varistor Voltage (Min) :
32.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
36 V