AMCV-1812H-101-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-1812H-101-T
Manufacturer/Brand:
Abracon LLC
Part of Description:
VARISTOR 120V 600A 1812
Manufacturer :
Abracon LLC
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
600 A
Energy :
4J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V