V20E75AUTOL2T
Manufacturer Part Number:
V20E75AUTOL2T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4800 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
33J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V