V460LS40BPX2855
Manufacturer Part Number:
V460LS40BPX2855
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 699.5V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
560 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
170J
Features :
Maximum AC Volts :
460 V
Maximum DC Volts :
615 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
755.5 V
Varistor Voltage (Min) :
643.5 V
Varistor Voltage (Typ) :
699.5 V