VDRS14G017BSE
Manufacturer Part Number:
VDRS14G017BSE
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
VARISTOR 27V 1KA DISC 16MM
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
10000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
6.9J
Features :
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
22 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Disc 16mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
29.7 V
Varistor Voltage (Min) :
24.3 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V