B72220S0321K503
Manufacturer Part Number:
B72220S0321K503
Part of Description:
20MM, 320VAC, 10%, STANDARD
Capacitance @ Frequency :
720 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
8 kA
Energy :
184J
Features :
Maximum AC Volts :
320 V
Maximum DC Volts :
420 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
561 V
Varistor Voltage (Min) :
459 V
Varistor Voltage (Typ) :
510 V