B72590E0140L060
Manufacturer Part Number:
B72590E0140L060
Part of Description:
VARISTOR 23.5V 8A 0402
Capacitance @ Frequency :
15 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
8 A
Energy :
0.03J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
27.03 V
Varistor Voltage (Min) :
19.98 V
Varistor Voltage (Typ) :
23.5 V