VA1812K801R017
Manufacturer Part Number:
VA1812K801R017
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 27V 800A 1812
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3800 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
2.9J
Features :
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
20 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
29.7 V
Varistor Voltage (Min) :
24.3 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V