V180ZU20PX10
Manufacturer Part Number:
V180ZU20PX10
Part of Description:
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
2400 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
52J
Features :
Maximum AC Volts :
115 V
Maximum DC Volts :
153 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
198 V
Varistor Voltage (Min) :
162 V
Varistor Voltage (Typ) :
180 V