MLVC18V056C800
Manufacturer Part Number:
MLVC18V056C800
Part of Description:
VARISTOR 72V 500A 1812
Capacitance @ Frequency :
800 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
500 A
Energy :
2.5J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
79.2 V
Varistor Voltage (Min) :
64.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
72 V