V56ZU20PX10
Manufacturer Part Number:
V56ZU20PX10
Part of Description:
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
10000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
30J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V