V480LS40APX1347
Manufacturer Part Number:
V480LS40APX1347
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
RAD VARISTOR 14MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
195J
Features :
Maximum AC Volts :
480 V
Maximum DC Volts :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V