V10H20PL1T
Manufacturer Part Number:
V10H20PL1T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 33V 1.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3400 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.5 kA
Energy :
10J
Features :
Maximum AC Volts :
20 V
Maximum DC Volts :
26 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
36.3 V
Varistor Voltage (Min) :
29.7 V
Varistor Voltage (Typ) :
33 V