MLVC13V011C1800
Manufacturer Part Number:
MLVC13V011C1800
Part of Description:
VARISTOR 16V 300A 1210
Capacitance @ Frequency :
1800 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
300 A
Energy :
1.5J
Features :
Maximum AC Volts :
7.8 V
Maximum DC Volts :
11 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
18.4 V
Varistor Voltage (Min) :
13.6 V
Varistor Voltage (Typ) :
16 V