MOV-20D680KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-20D680KTR
Part of Description:
VARISTOR 68V 2KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
10800 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
46J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
75 V
Varistor Voltage (Min) :
61 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V