V82ZA4PX2855
Manufacturer Part Number:
V82ZA4PX2855
Part of Description:
VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
1485 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
8J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
68 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V