ZV14K1812801NIR1
Manufacturer Part Number:
ZV14K1812801NIR1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
VARISTOR 14 K 1812 801 NI R1
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
2.4J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
24.2 V
Varistor Voltage (Min) :
19.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
22 V