VE1210K401R025
Manufacturer Part Number:
VE1210K401R025
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 39V 400A 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1060 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
1.8J
Features :
Maximum AC Volts :
25 V
Maximum DC Volts :
31 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
42.9 V
Varistor Voltage (Min) :
35.1 V
Varistor Voltage (Typ) :
39 V