V14E50PL1T7
Manufacturer Part Number:
V14E50PL1T7
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 82V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
40J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V