MLVC12V022C250
Manufacturer Part Number:
MLVC12V022C250
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
VARISTOR 30V 35A 1206
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
250 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
35 A
Energy :
0.1J
Features :
Maximum AC Volts :
15.6 V
Maximum DC Volts :
22 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
33 V
Varistor Voltage (Min) :
27 V
Varistor Voltage (Typ) :
30 V