VDRS05C140BSE
Manufacturer Part Number:
VDRS05C140BSE
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
VARISTOR 220V 400A DISC 7MM
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
120 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
6.3J
Features :
Maximum AC Volts :
140 V
Maximum DC Volts :
180 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
242 V
Varistor Voltage (Min) :
198 V
Varistor Voltage (Typ) :
220 V