CV95K14BL1
Manufacturer Part Number:
CV95K14BL1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
CV 95VRMS 14MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
51J
Features :
Maximum AC Volts :
95 V
Maximum DC Volts :
125 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
165 V
Varistor Voltage (Min) :
135 V
Varistor Voltage (Typ) :
150 V