V180ZC5P
Manufacturer Part Number:
V180ZC5P
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
465 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
18J
Features :
Maximum AC Volts :
115 V
Maximum DC Volts :
153 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
198 V
Varistor Voltage (Min) :
162 V
Varistor Voltage (Typ) :
180 V