V150LS1PX2855
Manufacturer Part Number:
V150LS1PX2855
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 250V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
150 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
13J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
275 V
Varistor Voltage (Min) :
225 V
Varistor Voltage (Typ) :
250 V