V68ZU2PX2855
Manufacturer Part Number:
V68ZU2PX2855
Part of Description:
VARISTOR 68V 250A DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
910 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
3J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V