VC1206K201R014
Manufacturer Part Number:
VC1206K201R014
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 22V 200A 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
950 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
200 A
Energy :
0.6J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
24.2 V
Varistor Voltage (Min) :
19.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
22 V