MOV-14D270K
Manufacturer Part Number:
MOV-14D270K
Part of Description:
VARISTOR 27V 1KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
7400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
6J
Features :
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
22 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
30 V
Varistor Voltage (Min) :
24 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V