ZV50K1210251NIR1
Manufacturer Part Number:
ZV50K1210251NIR1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
ZV 50 K 1210 251 NI R1
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
470 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
1.7J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V