CV250K5BL1
- Manufacturer Part Number:
- CV250K5BL1
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- CV 250 K 5 B L1
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 80 pF @ 1 kHz
- Current - Surge :
- 400 A
- Energy :
- 14J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 250 V
- Maximum DC Volts :
- 320 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- Disc 5mm
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 429 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 351 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 390 V