561KD10J-TB
Manufacturer Part Number:
561KD10J-TB
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
MOV DISC 10MM, 560V 3.5KA, BOX
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
180 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
3.5 kA
Energy :
92J
Features :
Maximum AC Volts :
350 V
Maximum DC Volts :
460 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
616 V
Varistor Voltage (Min) :
504 V
Varistor Voltage (Typ) :
560 V