VC020105T500WP
Manufacturer Part Number:
VC020105T500WP
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
VARISTOR 12.8V 5A 0201
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
50 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
5 A
Energy :
0.01J
Features :
Maximum AC Volts :
4 V
Maximum DC Volts :
5.6 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
15.6 V
Varistor Voltage (Min) :
10 V
Varistor Voltage (Typ) :
12.8 V