AMCV-0402LC-260-C030Y-T
- Manufacturer Part Number:
- AMCV-0402LC-260-C030Y-T
- Manufacturer/Brand:
- Abracon LLC
- Part of Description:
- VARISTOR 34.5V 1A 0402
- Manufacturer :
- Abracon LLC
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 3 pF @ 1 MHz
- Current - Surge :
- 1 A
- Energy :
- 0.003J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 18.4 V
- Maximum DC Volts :
- 26 V
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCV
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 38 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 31 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 34.5 V