MOVTP20V250N
Manufacturer Part Number:
MOVTP20V250N
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
VARISTOR THERMAL 250VAC 20MM
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Current - Surge :
10 kA
Energy :
240J
Features :
Thermally Protected
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V