MOV-07D680K
Manufacturer Part Number:
MOV-07D680K
Part of Description:
VARISTOR 68V 250A DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
1200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
3.6J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
75 V
Varistor Voltage (Min) :
61 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V