MOV-10D241KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-10D241KTR
Part of Description:
VARISTOR 240V 2.5KA DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
420 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
35J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V