PV250K3225R2
Manufacturer Part Number:
PV250K3225R2
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PV SERIES 250V 3225 PKG
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
80 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
11J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V