VCAS06LC18X500DP
Manufacturer Part Number:
VCAS06LC18X500DP
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
VARISTOR 30A 0603
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
40 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
30 A
Energy :
0.05J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
40 V
Varistor Voltage (Min) :
25 V