B72207S0750K211
Manufacturer Part Number:
B72207S0750K211
Part of Description:
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
430 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
5.9J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V