MOV-14D560K
Manufacturer Part Number:
MOV-14D560K
Part of Description:
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
3600 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
11J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
62 V
Varistor Voltage (Min) :
50 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V