PV60K4032R2
Manufacturer Part Number:
PV60K4032R2
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PV SERIES 60V 4032 PKG
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
680 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
7J
Features :
Maximum AC Volts :
60 V
Maximum DC Volts :
85 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
110 V
Varistor Voltage (Min) :
90 V
Varistor Voltage (Typ) :
100 V