VE1210K301R030
Manufacturer Part Number:
VE1210K301R030
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 47V 300A 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
850 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
300 A
Energy :
2.1J
Features :
Maximum AC Volts :
30 V
Maximum DC Volts :
38 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
51.7 V
Varistor Voltage (Min) :
42.3 V
Varistor Voltage (Typ) :
47 V