MOV-20D271KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-20D271KTR
Part of Description:
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
1800 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
127J
Features :
Maximum AC Volts :
175 V
Maximum DC Volts :
225 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
297 V
Varistor Voltage (Min) :
243 V
Varistor Voltage (Typ) :
270 V