RV471K07T
Manufacturer Part Number:
RV471K07T
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics Inc
Part of Description:
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
105 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
29J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
385 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V