MOV-10D220KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-10D220KTR
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
VARISTOR 22V 500A DISC 10MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4250 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
500 A
Energy :
2.5J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
24 V
Varistor Voltage (Min) :
20 V
Varistor Voltage (Typ) :
22 V