SV550K23BL1
Manufacturer Part Number:
SV550K23BL1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SV 550VRMS 23MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
900 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
15 kA
Energy :
815J
Features :
Maximum AC Volts :
550 V
Maximum DC Volts :
745 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Varistor Voltage (Min) :
819 V
Varistor Voltage (Typ) :
910 V