MOVTP14V465T
Manufacturer Part Number:
MOVTP14V465T
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
VARISTOR THERMAL IND 465VAC 14MM
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Current - Surge :
6 kA
Energy :
247J
Features :
Thermally Protected
Maximum AC Volts :
465 V
Maximum DC Volts :
615 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm 3-Lead
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V