SV300K14BL1
Manufacturer Part Number:
SV300K14BL1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SV 300VRMS 14MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
510 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
8 kA
Energy :
211J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
385 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V