MOV-10D270K
Manufacturer Part Number:
MOV-10D270K
Part of Description:
VARISTOR 27V 500A DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
3700 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
500 A
Energy :
3J
Features :
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
18 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
30 V
Varistor Voltage (Min) :
24 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V