MOV-10D180K
Manufacturer Part Number:
MOV-10D180K
Part of Description:
VARISTOR 18V 500A DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
5600 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
500 A
Energy :
2.1J
Features :
Maximum AC Volts :
11 V
Maximum DC Volts :
14 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
20 V
Varistor Voltage (Min) :
16 V
Varistor Voltage (Typ) :
18 V